Nottingham News

ROBIN HOOD CAMP - MAINE

20
Wednesday
Nov 2019

November Camper Birthdays

Happy Birthday to our campers who have birthdays in November!

November

Bday Day Age
Will Leon 2 13
Francis Bayly 2 14
India Campbell 3 14
Graham Leeman 4 11
Annabel Jackson 5 15
Andres Posada 6 13
Jaky Bellotti 6 13
Hein Hessing 6 14
Fay Paardekooper 7 12
Vivi Siano 7 14
Clementine Warren 7 14
Carli Duenas 8 13
Nacho Abucham 8 10
Jamie Schneider 9 13
Ben Balodis 11 14
Lexi Balodis 11 14
Miguel Ferraz de Camargo 11 10
Alexandra Solomon 13 12
Henrique Junqueira 13 13
Cami Alzetta 14 14
Adriana Pastor 14 14
Gea Valentino 15 15
Dante Marsili 15 11
Jim Webster 28 14
Safira Chatwal 16 13
Emilio Palomino 17 12
Nadim Cook 18 15
Isabella Gardiner 21 14
Joaquim Martins 22 13
Noah Kelly 24 10
Matteo Dreesmann 26 12
Matilde Caracciolo 26 16
Jack Bresnahan 27 10
Alexa Duenas 27 12
Marc Rodes 27 13
Santi Croes 28 13
Oliver Nigen 28 12
Cole Lehman 29 11
Peter Viti 29 15
Sam Packer 29 13
Audrey Aston 30 10

 

 

Leave a Comment Posted by In Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 Paddle Across the Lake

 Week 1

1st Overall Boys Solo Paddleboard Marcus Mattitia
1st Overall Boys Solo Kayak Bruno Abucham
1st Overall Boys Team Canoe Gonzalo Rojas, Luis Huete De La Puerta , Sacha Hood
1st Overall Boys Team Paddleboard Leo Dubner, Benjamin Matitia1st Overall Girls Team Kayak Blair Bartlett, Emilia Pfeifler

1st Junior Boys Solo Kayak Emilio Palomino Jimenez
2nd Junior Boys Solo Kayak Miguel Camargo

1st Middler Boys Solo Paddleboard Marcus Mattitia 
1st Middler Boys Solo Kayak Guilherme Petrilli

1st Senior Boys Solo Kayak Bruno Abucham 
2nd Senior Boys Solo Kayak Roberto Junqueira 

 

Leave a Comment Posted by In Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 Paddle Across the Lake

Week 5

1st Overall Boys Solo Kayak James Underwood

1st Overall Girls Solo Crew Julia Chermat Rumilly
1st Overall Girls Team Canoe Maddy Barakett, Desiree Karlstromer

1st Overall Mixed Team Canoe Alva Fink, Arthur Fink, Emma Mendoza

1st Middler Boys Solo Kayak James Underwood
2nd Middler Boys Solo Kayak Orian Tittman
1st Middler Boys Team Canoe Marc Rodes, Max Popik, Luca Jacobs
1st Middler Boys Team Kayak Matias Hood, Luca Barrata

1st Middler Girls Team Canoe Maddy Barakett, Desiree Karlstromer
1st Middler Girls Team Crew Sam Packer, Charlotte Coffey
1st Middler Girls Team Double Paddleboard Ava Berry, Sofia McGoey
2nd Middler Girls Team Double Paddleboard Caitlyn Brown, Lulu Aguettant
3rd Middler Girls Team Double Paddleboard Ava Kilmurray, Nolwenn Bourg
1st Middler Girls Team Triple Paddleboard Hannah Berry, Carlota Rodes, Leyla Ziemba

1st Middler Mixed Team Canoe Alva Fink, Arthur Fink, Emma Mendoza

1st Senior Boys Solo Paddleboard Anton Dreesman
2nd Senior Boys Solo Kayak Carlos Lopez
3rd Senior Boys Solo Paddleboard Max Lomans
1st Senior Boys Team Canoe Marco Vittone, Tassilo Boecker
2nd Senior Boys Team Canoe Anik Seth, Shiv Shamdasani, Hein Hessing
3rd Senior Boys Team Canoe Cruz Ramirez, Gordon Hargraves, Will Bishop

1st Senior Girls Solo Crew Alex Van Wyk

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 Around the Lake 8.2 Mile Road Race

Week 3

1st Overall Boys Miguel Quinones
1st Overall Girls Olivia Torres

2nd Overall Boys Sacha Hood
2nd Overall Girls Anna Antignac + Sienna Tejpaul

3rd Overall Boys Julian De Jesus Gonzalez
3rd Overall Girls Matilde Nola

1st Boys Junior Felipe Zelmanovits
2nd Boys Junior Eric Bartunek

1st Girls Junior Anais Paul
2nd Girls Junior Margaux Comfort
3rd Girls Junior Jessica Gregg

1st Boys Middler Ale Deane
2nd Boys Middler Will Leon
3rd Boys Middler Camilo Rezk

1st Girls Middler Anna Antignac
2nd Girls Middler Matilde Nola
3rd Girls Middler Lulu Lundeberg

1st Boys Senior Miguel Quinones
2nd Boys Senior Sacha Hood
3rd Boys Senior Julian De Jesus Gonzalez

1st Girls Senior Olivia Torres
2nd Girls Senior Sienna Tejpaul
3rd Girls Senior Mimi Light

Finishers
Olympia Antignac
Nathalie Gregg
Savannah Mahoney
Safira Chatwal
Charlotte Bishop
Izzy Abdallah
Pedro Nobrega
Fred Junqueira
Andres Posada
Este Tejpaul
Carmen Losada
Alberta Casagrande
Matilde Caracciolo di Melito
Sebastian Wood
Mariana Guerrero
Mati Bacs
Olivia Devaux
Avery Brooker
Maia Luke
Francis Bayly
Felipe Soriano
Eden Mahoney
Francesca Lesinski
Santi Croes
Carolina Vilela
Zain Lakhaney
Carolina Vilela
Sajid Cohen

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 One Day Bagaduce River Canoe Challenge

Week 6

The One Day Bagaduce River Canoe Challenge is a grueling 12 hour paddling challenge that only the most determined and dedicated campers qualify to take on. Finishing the Bagaduce Challenge is a remarkable accomplishment and those paddlers able to finish deserve to feel exceptionally proud of themselves and deserve special recognition. Congratulations!

Participants
Alva Fink
Amaya Gemaladdine
Coleman Hayes
Emma Mendoza
James Underwood
Juan Guilarte
Maddy Barakett
Marco Vittone
Orian Tittmann
Tassilo Boecker
Tim De Boer
Winslow Van Vacas

 

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 One Day Bagaduce River Canoe Challenge

Week 3

The One Day Bagaduce River Canoe Challenge is a grueling 12 hour paddling challenge that only the most determined and dedicated campers qualify to take on. Finishing the Bagaduce Challenge is a remarkable accomplishment and those paddlers able to finish deserve to feel exceptionally proud of themselves and deserve special recognition. Congratulations!

Finishers
Bob Junqueira
Bruno Abucham
Gonzalo Rojas
Maddy Barakett
Maximillien Paul
Nadim Cook
Nicolas Ibarra
Oliver Nigen
Rodolphe Boidevezi
Santiago Croes
Will Leon

Participants
Luca Baratta
Jackie Holtzer
Luis Huete de la Puerta

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 Iron Man/Iron Woman

Week 6


1st Overall Iron Man James Underwood 2 hour 37 min 42 sec
2nd Overall Iron Man Faaris Zuberi 3 hour 9 min 45 sec
3rd Overall Iron Man Lorenzo Marsili 3 hour 10 min 9 sec
1st Overall Iron Woman Alexa Balodis 3 hour 56 min 16 sec
2nd Overall Iron Woman Hannah Berry 4 hour 25 min 50 sec

Finishers
Iron Man Oliver Nigen 4 hour 31 min
Iron Man Dante Marsili 3 hour 49 min 23 sec
Iron Man Andreas Elstrom 4 hour 13 min 12 sec
Iron Man James Farley 5 hour 37 min 45 sec

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 Across the Lake Swim

Week 5

1st Overall Boys James Underwood

1st Overall Girls Julia Chermat Rumilly

2nd Overall Boys Lorenzo Marsili
2nd Overall Girls Fay Paardekooper

3rd Overall Boys Chip Paardekooper
3rd Overall Girls Nina Stahl

1st Boys Junior Oliver Nigen
2nd Boys Junior Max Possin
3rd Boys Junior Taylor Underwood

1st Boys Middler James Underwood
2nd Boys Middler Lorenzo Marsili
3rd Boys Middler Marc Rodes

1st Girls Middler Fay Paardekooper
2nd Girls Middler Nina Stahl
3rd Girls Middler Carlota Rodes

1st Boys Senior Chip Paardekooper
2nd Boys Senior Carlos Lopez
3rd Boys Senior Arthur Fink

1st Girls Senior Julia Chermat Rumilly
2nd Girls Senior Alex Van Wyk
3rd Girls Senior Ava Berry

Finishers
Hein Hessing
Max Popik
Anik Seth
Hannah Berry
Lucia Immordino

Pushed a kayak
Cami Rezk
Thomas Avellan

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 Across the Lake Swim

Week 2

1st Overall Boys Gilberto degli Azzoni 
1st Overall Girls Bona Maniscalco

2nd Overall Boys Alessandro Maniscalco
2nd Overall Girls Olivia Torres

3rd Overall Boys Stanislas Boidevezi
3rd Overall Girls Isabelle Abdallah

1st Boys Junior Oliver Nigen
2nd Boys Junior Felipe Zelmanovits
3rd Boys Junior Jon Martens

1st Girls Junior Anais Paul
2nd Girls Junior Helene Webster
3rd Girls Junior Blair Bartlett

1st Boys Middler Will Leon
2nd Boys Middler Baltazar Torres
3rd Boys Middler Rafa Klein Gianella

1st Girls Middler Bona Maniscalco

1st Boys Senior Gilberto degli Azzoni 
2nd Boys Senior Alessandro Maniscalco
3rd Boys Senior Stanislas Boidevezi

1st Girls Senior Olivia Torres
2nd Girls Senior Isabelle Abdallah
3rd Girls Senior Sara Medina

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized
24
Thursday
Oct 2019

2019 5K Road Race

Week 5

1st Overall Boys James Underwood
1st Overall Girls Ava Berry

2nd Overall Boys Lorenzo Marsili
2nd Overall Girls Hannah Berry

3rd Overall Boys Coleman Hayes
3rd Overall Girls Nina Stahl

1st Boys Junior Wiggy Meeuwis
2nd Boys Junior Alex Ahumada
3rd Boys Junior Dante Marsili

1st Girls Junior Ines Ahumada
2nd Girls Junior Emi Casanova
3rd Girls Junior Ley Ziemba

1st Boys Middler James Underwood
2nd Boys Middler Lorenzo Marsili

1st Girls Middler Hannah Berry
2nd Girls Middler Nina Stahl

1st Boys Senior Coleman Hayes

1st Girls Senior Ava Berry
2nd Girls Senior Isa Chacon

Finishers
Lavinia Hessing
Lucia Immordino
Eglantina Casanova
Yana Thukral
Zal Rimer

Leave a Comment Posted by In Robin Hood Camp, Summer 2019, Uncategorized

TODAY'S
WEATHER
--------

H 35° : L 25°