Family resources

Here are a few fun and free family resources we hope can bring smiles during this tough time. If you have or come across any resources that you would like to share with your Robin Hood community, please email them to robinhood@robinhoodcamp.com or post to the Robin Hooders Coming Together group.

Explore nature

San Diego Zoo website (just for kids)

Yellowstone National Park tour

Monterey Bay Aquarium live webcams

Canadian farm tours

Explore Mars

Explore the world

-Travel to Paris, France to see amazing works of art at The Louvre’s virtual field trip.

Great Wall of China virtual tour

-The British Museum allows virtual visitors to tour the Great Court and discover the ancient Rosetta Stone and Egyptian mummies.

Get reading and story resources

Audible (free while kids are out of school)

Save with Stories (Instagram)

Coming soon….

-To keep you active and connected to camp, we will be posting virtual activity lessons created by our talented Robin Hood staff!

Week 5

1st Overall Boys Solo Kayak James Underwood

1st Overall Girls Solo Crew Julia Chermat Rumilly
1st Overall Girls Team Canoe Maddy Barakett, Desiree Karlstromer

1st Overall Mixed Team Canoe Alva Fink, Arthur Fink, Emma Mendoza

1st Middler Boys Solo Kayak James Underwood
2nd Middler Boys Solo Kayak Orian Tittman
1st Middler Boys Team Canoe Marc Rodes, Max Popik, Luca Jacobs
1st Middler Boys Team Kayak Matias Hood, Luca Barrata

1st Middler Girls Team Canoe Maddy Barakett, Desiree Karlstromer
1st Middler Girls Team Crew Sam Packer, Charlotte Coffey
1st Middler Girls Team Double Paddleboard Ava Berry, Sofia McGoey
2nd Middler Girls Team Double Paddleboard Caitlyn Brown, Lulu Aguettant
3rd Middler Girls Team Double Paddleboard Ava Kilmurray, Nolwenn Bourg
1st Middler Girls Team Triple Paddleboard Hannah Berry, Carlota Rodes, Leyla Ziemba

1st Middler Mixed Team Canoe Alva Fink, Arthur Fink, Emma Mendoza

1st Senior Boys Solo Paddleboard Anton Dreesman
2nd Senior Boys Solo Kayak Carlos Lopez
3rd Senior Boys Solo Paddleboard Max Lomans
1st Senior Boys Team Canoe Marco Vittone, Tassilo Boecker
2nd Senior Boys Team Canoe Anik Seth, Shiv Shamdasani, Hein Hessing
3rd Senior Boys Team Canoe Cruz Ramirez, Gordon Hargraves, Will Bishop

1st Senior Girls Solo Crew Alex Van Wyk

Week 3

buy Pregabalin 300 mg online 1st Overall Boys Miguel Quinones
how to buy Clomiphene tablets 1st Overall Girls Olivia Torres

Copertino 2nd Overall Boys Sacha Hood
2nd Overall Girls Anna Antignac + Sienna Tejpaul

3rd Overall Boys Julian De Jesus Gonzalez
3rd Overall Girls Matilde Nola

1st Boys Junior Felipe Zelmanovits
2nd Boys Junior Eric Bartunek

1st Girls Junior Anais Paul
2nd Girls Junior Margaux Comfort
3rd Girls Junior Jessica Gregg

1st Boys Middler Ale Deane
2nd Boys Middler Will Leon
3rd Boys Middler Camilo Rezk

1st Girls Middler Anna Antignac
2nd Girls Middler Matilde Nola
3rd Girls Middler Lulu Lundeberg

1st Boys Senior Miguel Quinones
2nd Boys Senior Sacha Hood
3rd Boys Senior Julian De Jesus Gonzalez

1st Girls Senior Olivia Torres
2nd Girls Senior Sienna Tejpaul
3rd Girls Senior Mimi Light

Finishers
Olympia Antignac
Nathalie Gregg
Savannah Mahoney
Safira Chatwal
Charlotte Bishop
Izzy Abdallah
Pedro Nobrega
Fred Junqueira
Andres Posada
Este Tejpaul
Carmen Losada
Alberta Casagrande
Matilde Caracciolo di Melito
Sebastian Wood
Mariana Guerrero
Mati Bacs
Olivia Devaux
Avery Brooker
Maia Luke
Francis Bayly
Felipe Soriano
Eden Mahoney
Francesca Lesinski
Santi Croes
Carolina Vilela
Zain Lakhaney
Carolina Vilela
Sajid Cohen

Week 6

The One Day Bagaduce River Canoe Challenge is a grueling 12 hour paddling challenge that only the most determined and dedicated campers qualify to take on. Finishing the Bagaduce Challenge is a remarkable accomplishment and those paddlers able to finish deserve to feel exceptionally proud of themselves and deserve special recognition. Congratulations!

Participants
Alva Fink
Amaya Gemaladdine
Coleman Hayes
Emma Mendoza
James Underwood
Juan Guilarte
Maddy Barakett
Marco Vittone
Orian Tittmann
Tassilo Boecker
Tim De Boer
Winslow Van Vacas

 

Week 3

The One Day Bagaduce River Canoe Challenge is a grueling 12 hour paddling challenge that only the most determined and dedicated campers qualify to take on. Finishing the Bagaduce Challenge is a remarkable accomplishment and those paddlers able to finish deserve to feel exceptionally proud of themselves and deserve special recognition. Congratulations!

Finishers
Bob Junqueira
Bruno Abucham
Gonzalo Rojas
Maddy Barakett
Maximillien Paul
Nadim Cook
Nicolas Ibarra
Oliver Nigen
Rodolphe Boidevezi
Santiago Croes
Will Leon

Participants
Luca Baratta
Jackie Holtzer
Luis Huete de la Puerta

Week 6


1st Overall Iron Man James Underwood 2 hour 37 min 42 sec
2nd Overall Iron Man Faaris Zuberi 3 hour 9 min 45 sec
3rd Overall Iron Man Lorenzo Marsili 3 hour 10 min 9 sec
1st Overall Iron Woman Alexa Balodis 3 hour 56 min 16 sec
2nd Overall Iron Woman Hannah Berry 4 hour 25 min 50 sec

Finishers
Iron Man Oliver Nigen 4 hour 31 min
Iron Man Dante Marsili 3 hour 49 min 23 sec
Iron Man Andreas Elstrom 4 hour 13 min 12 sec
Iron Man James Farley 5 hour 37 min 45 sec

Week 5

1st Overall Boys James Underwood

1st Overall Girls Julia Chermat Rumilly

2nd Overall Boys Lorenzo Marsili
2nd Overall Girls Fay Paardekooper

3rd Overall Boys Chip Paardekooper
3rd Overall Girls Nina Stahl

1st Boys Junior Oliver Nigen
2nd Boys Junior Max Possin
3rd Boys Junior Taylor Underwood

1st Boys Middler James Underwood
2nd Boys Middler Lorenzo Marsili
3rd Boys Middler Marc Rodes

1st Girls Middler Fay Paardekooper
2nd Girls Middler Nina Stahl
3rd Girls Middler Carlota Rodes

1st Boys Senior Chip Paardekooper
2nd Boys Senior Carlos Lopez
3rd Boys Senior Arthur Fink

1st Girls Senior Julia Chermat Rumilly
2nd Girls Senior Alex Van Wyk
3rd Girls Senior Ava Berry

Finishers
Hein Hessing
Max Popik
Anik Seth
Hannah Berry
Lucia Immordino

Pushed a kayak
Cami Rezk
Thomas Avellan

Week 2

1st Overall Boys Gilberto degli Azzoni 
1st Overall Girls Bona Maniscalco

2nd Overall Boys Alessandro Maniscalco
2nd Overall Girls Olivia Torres

3rd Overall Boys Stanislas Boidevezi
3rd Overall Girls Isabelle Abdallah

1st Boys Junior Oliver Nigen
2nd Boys Junior Felipe Zelmanovits
3rd Boys Junior Jon Martens

1st Girls Junior Anais Paul
2nd Girls Junior Helene Webster
3rd Girls Junior Blair Bartlett

1st Boys Middler Will Leon
2nd Boys Middler Baltazar Torres
3rd Boys Middler Rafa Klein Gianella

1st Girls Middler Bona Maniscalco

1st Boys Senior Gilberto degli Azzoni 
2nd Boys Senior Alessandro Maniscalco
3rd Boys Senior Stanislas Boidevezi

1st Girls Senior Olivia Torres
2nd Girls Senior Isabelle Abdallah
3rd Girls Senior Sara Medina

Week 5

1st Overall Boys James Underwood
1st Overall Girls Ava Berry

2nd Overall Boys Lorenzo Marsili
2nd Overall Girls Hannah Berry

3rd Overall Boys Coleman Hayes
3rd Overall Girls Nina Stahl

1st Boys Junior Wiggy Meeuwis
2nd Boys Junior Alex Ahumada
3rd Boys Junior Dante Marsili

1st Girls Junior Ines Ahumada
2nd Girls Junior Emi Casanova
3rd Girls Junior Ley Ziemba

1st Boys Middler James Underwood
2nd Boys Middler Lorenzo Marsili

1st Girls Middler Hannah Berry
2nd Girls Middler Nina Stahl

1st Boys Senior Coleman Hayes

1st Girls Senior Ava Berry
2nd Girls Senior Isa Chacon

Finishers
Lavinia Hessing
Lucia Immordino
Eglantina Casanova
Yana Thukral
Zal Rimer

Week 2 | July 5

1st Overall Boys Sacha Hood
1st Overall Girls Olivia Torres

2nd Overall Boys Luis Huete de la Puerta
2nd Overall Girls Maria Rodriguez

3rd Overall Boys Baltazar Torres
3rd Overall Girls Sofia Cardona

1st Boys Junior Leone Cerrato
2nd Boys Junior Wes Vahradian
3rd Boys Junior Ferdinand Hood

1st Boys Middler Jacopo Bellotti
2nd Boys Middler Ronan Young + Guilherme Petrilli

1st Boys Senior Alexander Hood
2nd Boys Senior Luis Huete de la Puerta
3rd Boys Senior Roberto Junqueira

1st Girls Senior Olivia Torres
2nd Girls Senior Maria Rodriguez
3rd Girls Senior Sofia Cardona

Finishers
Bruno Abucham
Leland Fraser
Santiago Croes
Lucian Smith
Domenico Carabba Tettamanti

TODAY'S
WEATHER
--------

H 35° : L 25°